Jeżeli chcesz aby Twoja Firma miała stronę internetową lub już taką posiada, to na pewno zadajesz sobie pytanie – Jak duże koszty należy ponieść zaopatrując firmę w witrynę internetową?

Zacznijmy najpierw od rodzajów kosztów

W skład kosztów budowy strony internetowej w pierwszej kolejności wchodzi adres strony (domena), następnie hosting, później ewentualnie pozycjonowanie, które jest bardzo ważne, ponieważ strona www jest naszą wizytówką w internecie, a dzięki pozycjonowaniu zwiększamy prawdopodobieństwo pozyskania klientów.

Jeżeli nie znamy się specjalnie na robieniu stron, rejestracji domeny i innych tego typu rzeczach, to możemy je zlecić osobom specjalizującym się w tego typu usługach. Warto również pomyśleć o nazwie swojej firmy tak, aby od samego początku móc budować markę.

Kwalifikacja kosztów.  Adres strony www należy traktować jako koszt pośredni działalności, który rozliczony powinien zostać na ogólnych zasadach, co należy rozumieć jako rozliczenie w momencie jego poniesienia.

 

Hosting

Natomiast jeżeli chodzi o hosting, który pełni rolę miejsca dla naszej strony i wszystkich towarzyszących jej informacji na serwerze, jak i ewentualne pozycjonowanie, będą generować koszty podatkowe powiązane z podtrzymywaniem strony na wysokim poziomie atrakcyjności i dostępności dla klientów.

Jeżeli działalność posiłkuje się pomocą np. grafików albo programistów, dbając przez to o najwyższe standardy strony www, to poniesione koszty będą także kosztami podatkowymi. Dlaczego kosztami podatkowymi? Ponieważ wykazują one pośredni związek z przychodami, jakie dana firma uzyskuje.

Kolejną kwestią, są odpisy amortyzacyjne. Dochodzi do nich wtedy, gdy nastąpiło przeniesienie praw autorskich lub licencji np. kiedy zakupiliśmy od kogoś stronę internetową. W takim wypadku powstaje wartość niematerialna i prawna, podlegająca odpisom amortyzacyjnym.

Jeżeli macie Państwo jeszcze jakieś pytania to polecam zgłoszenie się za pośrednictwem strony http://taxclear.pl do biura rachunkowego, który służy pomocą w takich i innych kwestiach.