Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – czy to dobry wybór?

Księgowość online dla mikroprzedsiębiorstw – czy warto?

Zdalne zarządzanie finansami, w tym korzystanie z biur księgowych oferujących usługi online, to obecnie rozwiązanie wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców. 

Przysłowie: “czas to pieniądz” jest trafne i ciągle aktualne. Część  podatników, chcąc zaoszczędzić czas na „wycieczkach” do biura rachunkowego, decyduje się na księgowość internetową. 

Sprawdź, jak działa księgowość online dla małych firm i czy warto z niej skorzystać.

Jak wybrać biuro rachunkowe? Praktyczne wskazówki

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Wybór biura rachunkowego ma znaczący wpływ na rozwój firmy. Prawidłowo prowadzona rachunkowość to nie tylko poprawność rozliczeń i bezpieczeństwo, które uważane są za priorytetowe, ale także planowanie podatkowe, umożliwiające wcześniejsze przygotowanie działań gospodarczych. Efektem takiej kompleksowej usługi mogą być m.in. oszczędności podatkowe, w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami. Ponadto ważna jest współpraca biura z klientem. Może ona obejmować część edukacyjną, polegającą na udzielaniu wyjaśnień, tak aby przedsiębiorca podejmował istotne decyzje dotyczące swojego biznesu w sposób świadomy, a nie jedynie podporządkowywał się schematom nakładanym lub proponowanym “z góry” bez żadnych wyjaśnień. Takich pozornie drobnych elementów jest znacznie więcej. Przysłowie o “diable tkwiącym w szczegółach” jest bardzo trafne w odniesieniu do podatków. Dlatego warto zwracać uwagę na detale.

Pomoc w założeniu firmy - gdzie i od kogo ją uzyskać?

U kogo uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności?

Założenie własnej działalności gospodarczej, czy to w formie działalności jednoosobowej, czy spółki to bardzo istotna decyzja. Z reguły proces zakładania działalności poprzedzony jest rozważaniami dotyczącymi:  rynku, na którym chcemy działać, odpowiedniej formy prowadzenia działalności, czy sposobu opodatkowania.

Nie dziwi zatem, że dla wielu osób początki te wiążą się z wysokim poziomem stresu i wieloma obawami. W każdym przypadku, warto wziąć pod uwagę możliwość konsultacji z osobą posiadającą większą wiedzę, która wyjaśni najważniejsze aspekty, pomoże rozwiać wątpliwości, podpowie najwłaściwsze działania. Pomoc w założeniu firmy Warszawa – tego rodzaju wsparcie odczuwalnie usprawni i ułatwić proces decyzyjny związany z nowo otwieraną działalnością gospodarczą. U kogo można uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności? Gdzie szukać pomocy w uruchomieniu własnej działalności?

Rola doradcy podatkowego w zarządzaniu finansami firmy

Rola doradcy podatkowego w zarządzaniu finansami firmy

Niemal każdy, kto prowadzi firmę, zdaje sobie sprawę z zakresu trudności i wyzwań z tego wynikających. Pozyskiwanie klientów, konkurencja, zawiłości systemu prawnego, problemy z wypłacalnością, rosnące koszty, itd. – to zaledwie niektóre z nich. Bardzo istotną kwestią jest prawidłowe zarządzanie finansami firmy.

Warto więc korzystać ze wsparcia profesjonalnych podmiotów w zakresie podatkowym. Niezbędną wiedzą może wspomagać doradca podatkowy Warszawa. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie jest znaczenie doradcy podatkowego w finansach przedsiębiorstwa?

Wypłata dywidendy na estońskim CIT

Wypłata dywidendy na estońskim CIT

Podatek CIT to podatek dochodowy od osób prawnych, najczęściej spotykany przy spółkach prawa handlowego. Jest to dość znaczne obciążenie podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie, gdyż podatek CIT może wynosić nawet 19%. Dodatkowo, w przypadku wypłaty dywidendy, dochodzi w praktyce do podwójnego opodatkowania – spółka musi zapłacić podatek CIT, a jej wspólnik niezależnie podatek dochodowy od osób fizycznych tj. podatek PIT.

Cesja leasingu a podatek

Cesja leasingu a podatek

Leasing w dalszym ciągu pozostaje jedną z popularniejszych form finansowania pojazdów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie może to dziwić – rynek samochodowy pełen jest interesujących ofert, a leasing daje szansę na rozbicie wydatku związanego z samochodem na dogodne raty. Zdarza się jednak czasem, że z różnych powodów, już w toku realizowania umowy leasingu, jesteśmy zainteresowani zakończeniem takiego stosunku zobowiązaniowego. Jedną z możliwości w takim wypadku jest dokonanie cesji leasingu na inny podmiot.