Leasing w dalszym ciągu pozostaje jedną z popularniejszych form finansowania pojazdów przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie może to dziwić – rynek samochodowy pełen jest interesujących ofert, a leasing daje szansę na rozbicie wydatku związanego z samochodem na dogodne raty. Zdarza się jednak czasem, że z różnych powodów, już w toku realizowania umowy leasingu, jesteśmy zainteresowani zakończeniem takiego stosunku zobowiązaniowego. Jedną z możliwości w takim wypadku jest dokonanie cesji leasingu na inny podmiot.
Cesja umowy leasingowej pociąga za sobą wiele konsekwencji zarówno stricte prawnych, jak i podatkowych. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tej drugiej kwestii, a mianowicie – jak cesja leasingu wpływa na rozliczenia podatkowe? Podatkowe aspekty cesji umowy leasingowej z pewnością wymagają szerszego omówienia, gdyż już zawczasu dobrze jest wiedzieć jakie są skutki podatkowe cesji leasingu?
Cesja umowy leasingu – na czym polega?
Umowa cesji leasingu polega na przeniesieniu na podmiot trzeci przez leasingobiorcę praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu. Co istotne, dla skuteczności cesji umowy leasingu niezbędna jest zgoda finansującego. Wynika to z art. 70912 KC, który stanowi, że § 1 Bez zgody finansującego korzystający nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. § 2 W razie naruszenia obowiązku określonego w § 1, finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia.
Tłumacząc prościej na skutek cesji leasingu, umowa leasingu jest „przepisywana” na inną osobę. Dotychczasowy leasingobiorca nie jest już związany taką umową, a od chwili jej skutecznego zawarcia wszelkie prawa i obowiązki wynikające z takiej umowy ponosi nowy leasingobiorca.
Czy cesja leasingu wpływa na obowiązki podatkowe?
Cesja leasingu a obowiązki podatkowe – wiele osób zastanawia się, czy w ogóle powstają jakieś obowiązki podatkowe przy cesji leasingu, a jeżeli tak to po czyjej stronie? Kwestie podatkowe związane z umową leasingu dotyczą przede wszystkim kwestii odstępnego przy cesji. Z reguły zdarza się bowiem tak, że w wypadku podpisania umowy cesji leasingu, podmiot, na którego rzecz dokonywana jest cesja, wypłaca na rzecz zbywcy kwotę wynagrodzenia tzw. odstępne. Pozwala to dotychczasowemu posiadaczowi pojazdu na odzyskanie choćby części zainwestowanych w samochód środków.
Kwestia czy odstępne generuje obowiązki podatkowe, nie jest jednoznacznie wyjaśniona w przepisach prawa. W związku z powyższym należy posiłkować się interpretacjami podatkowymi, dostępnymi powszechnie w Internecie. Obecnie część Urzędów Skarbowych stoi na stanowisku, że odstępne z tytułu cesji umowy leasingu to kwota, którą wypłaca dotychczasowemu korzystającemu przejmujący przedmiot leasingu. Pozwala to korzystającemu na odzyskanie części środków finansowych włożonych w przedmiot leasingu. Co do zasady wysokość odstępnego jest „wyrównaniem” do wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Na powstanie powyższego przychodu nie ma wpływu sposób wydatkowania otrzymanych pieniędzy. Reasumując – odstępne uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej będzie stanowić przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (tak Pismo z dnia 31 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0112-KDIL2-2.4011.493.2023.2.WS).
Inne Urzędy stoją natomiast na stanowisku, że przychód taki związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i powinien być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Te kontrowersje i różnice w stanowiskach nie ułatwiają odpowiedzi na pytanie jaki podatek od cesji umowy leasingu należy zapłacić?
Jak rozliczyć podatek przy cesji leasingu?
Jak cesja leasingu wpływa na podatki? Jakie są podatkowe aspekty cesji umowy leasingowej? Rozliczenie podatku przy cesji leasingu z pewnością może nastręczać pewnych problemów. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, takiej jak doradca podatkowy Warszawa, czy biuro księgowe Warszawa
Osoby specjalizujące się w kwestiach podatkowych w możliwie najbardziej kompleksowy sposób przeanalizują sprawę, jak również wytłumaczą, w jaki sposób rozliczyć podatek przy cesji leasingu. Biorąc pod uwagę, jak bardzo skomplikowane bywają sprawy podatkowe, z pewnością dla własnego bezpieczeństwa warto w tym zakresie zaufać profesjonaliście.
Add a Comment