Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma korzyściami, ale także obowiązkami, w tym samodzielnym opłacaniem składek ZUS. Osoby prowadzące własny biznes są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, które decydują o wysokości ich emerytury. Rozwiązanie to jest przy tym mniej korzystne, z punktu widzenia wysokości emerytury, niż ma to miejsce na umowie o prace, gdzie składka na ZUS pobierana jest od pracownika i pracodawcy.
W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, czy emerytura z działalności gospodarczej jest dużo niższa od tej na umowie o pracę, jak na wysokość emerytury przedsiębiorcy może wpłynąć sam zainteresowany, jak kształtuje się minimalna i średnia emerytura przedsiębiorcy?
Jak jest obliczana emerytura dla przedsiębiorców?
Emerytura dla przedsiębiorców obliczana jest na podstawie wysokości składek, które wpłacają oni na swoje konto emerytalne w ZUS. Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby zatrudnione, obowiązkowo płacą składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i każdy przedsiębiorca bez problemów może zrezygnować z jego opłacania.
Działalność gospodarcza a emerytura – również w wypadku samozatrudnionych wysokość emerytury uzależniona jest od zgromadzonego kapitału w systemie, który jest obliczany na podstawie wysokości wpłacanych składek oraz okresu ich opłacania. ZUS nalicza świadczenie, biorąc pod uwagę wysokość składek przedsiębiorcy oraz liczbę lat ich opłacania.
Przedsiębiorca, który regularnie wpłaca wysokie składki, ma szansę na wyższą emeryturę, ale większość przedsiębiorców korzysta z możliwości uiszczania najniższych składek. Wysokość emerytury przy minimalnych składkach ZUS, zwłaszcza w przypadku osób, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje jeszcze wielu lat, nie nastraja optymistycznie. Przedsiębiorcy tacy powinni spodziewać się, że ich świadczenie emerytalne może być niewystarczające do godnego życia na emeryturze. Ważne więc jest, aby przedsiębiorcy systematycznie śledzili wysokość składek oraz dostosowywali je do swoich możliwości finansowych, ponieważ jest to kluczowe dla wysokości emerytury.
Czy przedsiębiorcy mają niższą emeryturę niż pracownicy etatowi?
Wysokość emerytury przedsiębiorcy może być niższa niż ta, którą otrzymuje pracownik etatowy, o ile przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości wyższej od minimalnej. Świadczenia emerytalne przedsiębiorców jest z reguły niższe również dla tego, że pracownicy etatowi mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia, które jest najczęściej stałe i stabilne (w przypadku przedsiębiorców nie jest to zasadą). Dodatkowo, składki na ubezpieczenie społeczne są obciążeniem zarówno pracownika, jak i pracodawcy, co zwiększa ich wysokość.
Przedsiębiorcy mają większą swobodę w ustalaniu wysokości swoich składek (choć minimalna kwota składek jest określona przez ZUS), co może prowadzić do sytuacji, w której ich składki są niższe niż u pracowników etatowych. Z tego powodu emerytura z działalności gospodarczej może być mniejsza, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie najniższych składek, co jest często zrozumiałym efektem chęci zaoszczędzenia na kosztach prowadzenia działalności. Jednak jako, że wpływ składek ZUS na emeryturę przedsiębiorcy jest znaczący, takie podejście niesie za sobą realne ryzyko otrzymywania w przyszłości najniższej emerytury.
Jak zwiększyć wysokość emerytury prowadząc działalność gospodarczą?
Aby zwiększyć wysokość emerytury, przedsiębiorcy powinni przede wszystkim dążyć do opłacania jak najwyższych składek na ubezpieczenia społeczne. W tym zakresie pomocne może być wsparcie profesjonalnego podmiotu jakim jest biuro rachunkowe Praga Południe Warszawa. Można to osiągnąć na kilka sposobów:
- Opłacanie składek od wyższej podstawy – przedsiębiorcy mają możliwość wybrania wyższej podstawy do obliczania składek, co wiąże się z wyższą emeryturą w przyszłości. Warto dostosować wysokość składek do osiąganych dochodów, aby maksymalizować swoje świadczenia.
- Inwestowanie w tzw. trzeci wymiar – istnieje wiele różnych alternatywnych dla ZUS programów emerytalnych, w które można inwestować nadwyżkę środków. Wśród nich dość wymienić Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).
- Oszczędzanie i inwestowanie środków prywatnych – nikt nie zadba o naszą przyszłość tak dobrze jak my sami. Dobrym pomysłem dla przedsiębiorców może być zainwestowanie lub przynajmniej oszczędzanie nadwyżek finansowych pod kątem przyszłego życia na emeryturze właśnie.
Ile wynosi najniższa emerytura przedsiębiorcy?
Najniższa emerytura dla przedsiębiorcy jest uzależniona od minimalnej podstawy, od której przedsiębiorca opłaca składki na ZUS. W 2025 roku minimalna podstawa wymiaru składek na ZUS wynosi 3 786,00 zł. Zatem, nawet jeśli przedsiębiorca płaci składki od tej kwoty, to wysokość jego przyszłej emerytury nie będzie wysoka. Warto pamiętać, że minimalna emerytura w Polsce to około 1 800 zł brutto, więc przedsiębiorcy, którzy opłacają minimalne składki przez odpowiednią liczbę lat, mogą otrzymywać emeryturę w tej wysokości lub nieznacznie wyższą.
Add a Comment