Podatek dochodowy metodą kasową to zupełnie nowa instytucja prawa podatkowego. Rząd zapowiadał wprowadzenie tego rodzaju udogodnienia już od dawna, a przepisy zostały uchwalone jesienią 2024 r. Wiele osób z nadzieją czeka na kasowy PIT, pierwszy raz będziemy mieli okazję skorzystać z tej metody już na początku 2025 r.
W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco instytucję kasowego PIT i przybliżymy takie kwestie jak m.in. to kto może skorzystać z kasowego PIT w Polsce, jakie są zasady rozliczania PIT metodą kasową, jakie są największe zalety i wady kasowego PIT dla firm?
Dla kogo jest przeznaczony kasowy PIT?
Przepisy dotyczące kasowego PIT przeznaczone są dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zarówno osób prawnych, jak i fizycznych. Tym samym rozwiewamy wszelkie wątpliwości, metoda kasowa w jednoosobowych działalnościach również znajdzie zastosowanie. Czy oznacza to jednak, że absolutnie każdy przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kasowego PIT?
Niestety przepisy dotyczące kasowego PIT nie są dla każdego. Ustawodawca przewidział, że skorzystać z nich mogą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, jak również te, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły wartości 1 miliona EURO (lub równowartości tej kwoty). Warto nadmienić, że w projekcie ustawy limit ten oznaczony został na 250 000,00 EURO, ostatecznie więc próg podniesiono aż czterokrotnie. Przy obliczaniu tego progu brany pod uwagę będzie średni kursu euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Kasowy PIT jest możliwy do wykorzystania przy wybraniu jednej ze wskazanych w ustawie form opodatkowania prowadzonej działalności. Z kasowego PIT będą mogli więc skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie:
- skali podatkowej;
- IP BOX;
- podatku liniowego;
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Jak działa metoda kasowa w rozliczeniach PIT?
W uproszczeniu mówiąc kasowy PIT to nic innego jak przesunięcie momentu rozliczenia PIT. Obecnie podatek PIT płaci się niezależnie od opłacenia wystawionej faktury VAT. Oznacza to, że w braku płatności faktury, przedsiębiorca jest podwójnie pokrzywdzony – nie otrzymuje należnej mu zapłaty, a dodatkowo musi odprowadzić od niej podatek do Urzędu Skarbowego. Kasowy PIT w założeniu ma zakończyć ten problem. Należy jednak wskazać, że z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że za opłacenie należności rozumiane będzie również częściowe uregulowanie należności, w tym zaliczka, przedpłata, rata itp.
Czy kasowy PIT jest korzystny dla małych firm?
Przepisy o kasowym PIT dopiero wchodzą w życie na ostateczną ocenę będzie więc trzeba nieco poczekać. Wydaje się jednak, że kasowy PIT będzie korzystny dla małych firm. To właśnie najmniejsze przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na problemy finansowe związane z nieterminowym opłacaniem wystawianych przez nich faktury. Możliwość opłacania PIT dopiero po zrealizowaniu płatności za fakturę powinna być więc dla nich istotnym odciążeniem finansowym.
Jakie są ograniczenia związane z PIT metodą kasową?
Rozliczanie podatku dochodowego na zasadach kasowych napotyka jednak na pewnego rodzaju ograniczenia, innymi słowy metoda kasowa w podatkach dochodowych nie jest przeznaczona dla wszystkich. Po pierwsze PIT kasowy dla przedsiębiorców przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które dopiero ją rozpoczęły. Drugą grupą przedsiębiorców są ci, których przychód w roku poprzednim nie przekroczył 1 miliona Euro.
Podsumowując, kasowy PIT, jest z pewnością bardzo ciekawą opcją podatkową dla przedsiębiorców. W założeniu powinien on znacznie odciążyć podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które borykają się z nierzetelnymi kontrahentami nieopłacającymi swoich zobowiązań w terminie. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy dotyczące kasowego PIT dopiero wchodzą w życie i to najbliższe miesiące pokażą na ile pomocna jest ta instytucja. Niemniej, jeżeli wciąż mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub rozważacie skorzystanie z kasowego PIT, zapraszamy do skorzystania z pomocy profesjonalnego podmiotu, doświadczonego w sprawach podatkowych, jakim jest biuro rachunkowe Warszawa.
Add a Comment