Wypłata dywidendy na estońskim CIT

Wypłata dywidendy na estońskim CIT

Podatek CIT to podatek dochodowy od osób prawnych, najczęściej spotykany przy spółkach prawa handlowego. Jest to dość znaczne obciążenie podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie, gdyż podatek CIT może wynosić nawet 19%. Dodatkowo, w przypadku wypłaty dywidendy, dochodzi w praktyce do podwójnego opodatkowania – spółka musi zapłacić podatek CIT, a jej wspólnik niezależnie podatek dochodowy od osób fizycznych tj. podatek PIT.

Od kilku lat coraz głośniej jest o tzw. estońskim CIT. Przepisy dotyczące dywidendy i estońskiego CIT są, w wielu przypadkach, znacznie korzystniejsze podatkowo, niż gdyby korzystać z opodatkowania polskim podatkiem CIT. Wypłata dywidend w ramach estońskiego CIT prowadzi często do tego, że sumarycznie po zliczeniu wartości podatku CIT i PIT wspólnik spółki otrzyma dywidendę w wyższej wysokości, niż korzystając z tradycyjnego opodatkowania polskim CIT.

Z powyższych przyczyn warto nieco bardziej zgłębić temat, jakie są zasady wypłaty dywidendy w systemie estońskiego CIT? Jak wygląda wypłata dywidendy przy estońskim CIT? Jakie regulacje dotyczą wypłaty dywidendy w ramach estońskiego CIT? Opodatkowanie dywidendy na estońskim CIT to temat dzisiejszego wpisu, który pomoże Państwu dowiedzieć się nieco o tej atrakcyjnej formie opodatkowania.

Dla kogo estoński CIT?

Nim odpowiemy sobie na pytanie jak dokładnie wygląda opodatkowanie dywidend przy estońskim CIT warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kto może skorzystać z takiej formy opodatkowania. Po zmianach przepisów wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów w 2022 r. i 2023 r. obecnie z estońskiego CIT skorzystać mogą:

  •       Spółki akcyjne;
  •       Proste spółki akcyjne;
  •       Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
  •       Spółki komandytowe;
  •       Spółki komandytowo-akcyjne.

Jeżeli więc prowadzą Państwo działalność gospodarczą w ramach jednej z w/w spółek z pewnością warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest księgowość dla spółki Warszawa i zorientować się, czy w Państwa przypadku estoński CIT będzie opłacalny.

Jak estoński CIT wpływa na opodatkowanie dywidendy?

Jakie są zasady wypłaty dywidendy w systemie estońskiego CIT?  Dywidendy a estoński CIT – wybierając tę formę opodatkowania, możemy liczyć na to, że co do zasady zapłacimy niższy podatek (po zliczeniu CIT i PIT). Dzieje się tak z uwagi na fakt, że wspólnik spółki, która opodatkowana jest estońskim CIT, ma prawo do pomniejszenia podatku PIT od dywidendy o części podatku CIT, który został już zapłacony przez Spółkę.

Pomniejszenie podatku może wynosić:

  •       90% kwoty – odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – jeżeli zysk opodatkowany był ryczałtem 10%;
  •       70% kwoty – odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – jeżeli zysk opodatkowany był ryczałtem 20%;

Co trzeba wiedzieć o wypłacie dywidendy przy estońskim CIT?

Estoński system CIT a wypłata dywidendy to istotne uproszczenia i udogodnienia podatkowe. Przede wszystkim, co potwierdzić powinien każdy doradca podatkowy Warszawa, przy estońskim CIT nie ma obowiązku wykonywania wielu dodatkowych czynności. Nie trzeba m.in. prowadzić rachunkowości podatkowej, ustalać kosztów uzyskania przychodu, dokonywać podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Kolejną zaletą estońskiego CIT jest duża swoboda w wyborze momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli bieżący zysk spółki jest inwestowany, to nie trzeba opłacać w takim momencie podatku CIT. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero gdy zysk ma zostać wypłacony w formie dywidendy wspólnikom.

Wreszcie estoński CIT to z reguły bardziej efektywna forma opodatkowania. Gdy wyliczymy wartość podatku CIT i PIT, to skorzystanie z estońskiego CIT zwyczajniej bardziej powinno się nam opłacić. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji odnośnie przejścia na estoński CIT warto jednak skorzystać z konsultacji profesjonalnego podmiotu, jakim jest np. biuro rachunkowe Warszawa.

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *