Założenie własnej działalności gospodarczej, czy to w formie działalności jednoosobowej, czy spółki to bardzo istotna decyzja. Z reguły proces zakładania działalności poprzedzony jest rozważaniami dotyczącymi: rynku, na którym chcemy działać, odpowiedniej formy prowadzenia działalności, czy sposobu opodatkowania.
Nie dziwi zatem, że dla wielu osób początki te wiążą się z wysokim poziomem stresu i wieloma obawami. W każdym przypadku, warto wziąć pod uwagę możliwość konsultacji z osobą posiadającą większą wiedzę, która wyjaśni najważniejsze aspekty, pomoże rozwiać wątpliwości, podpowie najwłaściwsze działania. Pomoc w założeniu firmy Warszawa – tego rodzaju wsparcie odczuwalnie usprawni i ułatwić proces decyzyjny związany z nowo otwieraną działalnością gospodarczą. U kogo można uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności? Gdzie szukać pomocy w uruchomieniu własnej działalności?
Kto pomaga w założeniu działalności?
Gdzie szukać pomocy w założeniu własnej działalności?
Rynek usług wspierających dla nowych firm, wydaje się być bardzo rozbudowany. Dotyczy to marketingu i reklamy, mediów społecznościowych, ofert finansowych, księgowości, rachunków bankowych, itd.
Uzyskanie konkretnej, merytorycznej pomocy, obejmującej podstawowe doradztwo i wyjaśnienia, omówienie ryzyk pojawiających się już na samym początku, okazuje się nie być prostym zadaniem. Zazwyczaj wsparcie tego typu oferowane jest przez prawników, doradców podatkowych, bardziej rozbudowane biura rachunkowe. Jeżeli doradztwo dotyczące założenia przedsiębiorstwa i udzielenie wyjaśnień w podstawowych kwestiach z nim związanych jest tym, czego Państwo aktualnie poszukują, to warto zasięgnąć porady u specjalistów:
- biuro rachunkowe Warszawa;
- doradca podatkowy Warszawa;
- księgowość dla spółki Warszawa;
- doradcy biznesowi dla start-upów.
Czy istnieją bezpłatne źródła pomocy finansowej dla nowych przedsiębiorców?
Jakie są dostępne formy wsparcia finansowego dla osób zakładających własną firmę?
Dostępne są różne formy wsparcia dla nowych przedsiębiorców. Część z nich jest bezpłatna. Do najpopularniejszych należą m.in.:
- dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielane przez urzędy pracy;
- dotacje z Unii Europejskiej;
- wsparcie oferowane przez Polski Fundusz Rozwoju;
– finansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
- ośrodki innowacyjne działające w ramach projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”;
- dla rolników ubezpieczonych w KRUS – dofinansowania od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
Czy warto skorzystać z usług inkubatorów przedsiębiorczości?
Inkubatory przedsiębiorczości to podmioty posiadające osobowość prawną, które niejako użyczają jej osobom mającym pomysł na własny biznes, ale nie posiadającym możliwości finansowych, czy wiedzy niezbędnej do założenia własnej działalności.
Czy jest to interesujące rozwiązanie dla każdego?
Początek przygody z biznesem, obfitujący w wiele nowych wyzwań, może być momentem kuszącym do oddelegowania części obowiązków w ręce osób o większym doświadczeniu. Obniżenie odpowiedzialności, oszczędność czasu, redukcja kosztów – to bardzo mile widziane “ulgi”, niezależnie od etapu, na jakim znajduje się przedsiębiorstwo. Zazwyczaj jednak z inkubatorów przedsiębiorczości korzystają niedoświadczeni przedsiębiorcy, często studenci. Jak każde zjawisko w przyrodzie, także wsparcie tego typu posiada pozytywne oraz negatywne strony. Powierzenie innym części zadań, pozwala zaoszczędzić czas, jednocześnie pozbawia niektórych doświadczeń i ogranicza zdobywaną wiedzę. W przypadku dysponowania własnym kapitałem finansowym oraz czasem, warto założyć własną działalność. Pozwala to na uzyskanie większej niezależności, umożliwia planowanie i prowadzenie biznesu w sposób bardziej zgodny z własnymi pomysłami.
W tym celu skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy przy zakładaniu firmy może okazać się lepszym rozwiązaniem niż wsparcie inkubatora.
Jaka forma prowadzenia i opodatkowania działalności gospodarczej jest najlepsza?
Na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi uniwersalnej. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, których prawidłowe uwzględnienie będzie decydowało o powodzeniu lub porażce nowej firmy. Przeprowadzenie konsultacji przed lub podczas zakładania firmy jest wysoce wskazane! Najważniejsze wybory dotyczą:
- formy prowadzenia firmy: jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), spółka osobowa lub spółka kapitałowa
- sposobu opodatkowania działalności gospodarczej: podatek na zasadach ogólnych (inaczej: skala podatkowa), podatek liniowy, podatek zryczałtowany
- rodzaju ubezpieczeń społecznych ZUS i możliwości wykorzystania preferencji (ulga na start, mały ZUS), podlegania pod ubezpieczenie chorobowe, itd.
- rozliczanie podatku VAT
Jednak aby wybrać optymalny “zestaw”, należy uwzględnić wiele dodatkowych czynników, jak np. występowanie i struktura kosztów, wysokość i częstotliwość dochodów, rodzaj wykonywanej działalności (czy przeważa sprzedaż usług, czy towarów), rodzaj i ilość klientów (odbiorców) oraz współpracujących kontrahentów, zasięg terytorialny (rynek krajowy, rynek unijny, rynek międzynarodowy), ryzyka związane z konkretnym rodzajem działalności, ewentualne zatory płatnicze, sposób finansowania działalności i wiele innych.
Wyżej opisany szeroki zakres podstawowych czynników, ma zasadniczy wpływ na prawidłowość dokonanego wyboru i powoduje, że decyzja o założeniu firmy jest ogromnym wyzwaniem.
Dlatego skorzystanie ze wsparcia specjalistów powinno nie tylko ułatwić działanie, ale przede wszystkim zabezpieczyć przed popełnieniem błędów, decydujących o powodzeniu przedsięwzięcia.
Podsumowując, zanim podejmie się samodzielne działania, warto skonsultować je z profesjonalistami, np. z biuro rachunkowe Warszawa.
Pomoc w założeniu firmy Warszawa, świadczona przez profesjonalny podmiot, posiadający bogate doświadczenie w sprawach księgowych, podatkowych i gospodarczych, to gwarancja tego, że wybierzecie Państwo optymalną formę działalności gospodarczej, dopasowaną do Państwa indywidualnych potrzeb.
Add a Comment