Nie każdy, kto chce dorobić do domowego budżetu, musi od razu zakładać działalność gospodarczą. Brak obowiązku rejestracji działalności sprawia, że początkujący przedsiębiorcy mogą łatwiej zacząć zarabiać legalnie. Jakie usługi można świadczyć bez zakładania firmy?
Jakie usługi można świadczyć w ramach działalności nierejestrowanej?
Działalność nierejestrowana pozwala przedsiębiorcy na świadczenie usług lub sprzedaż produktów bez konieczności rejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wiele osób zastanawia się co dokładnie można robić w ramach działalności nierejestrowanej. Usługi bez rejestracji to zazwyczaj działalność dodatkowa (względem głównego źródła dochody). W ramach tej działalności możemy np.:
- Sprzedawać rękodzieło, wypieki, ubrania online lub na jarmarkach.
- Świadczyć drobne usługi: korepetycje, usługi graficzne, sprzątanie, opieka nad dziećmi, naprawy itp.
- Prowadzić działalność hobbystyczną, która przynosi niewielki dochód.
Należy pamiętać, że istnieją wymogi, jakie należy spełnić aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną. Limity przy działalności nierejestrowanej określają maksymalny miesięczny przychód, jaki możesz osiągać, aby nadal korzystać z tego uproszczonego modelu prowadzenia działalności bez rejestracji firmy. Jednym z podstawowych wymogów jest przychód miesięczny, który nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2025 roku limit miesięcznych przychodów dla takiej działalności wynosi 3499,50 zł.
Sprawdź również: Działalność nierejestrowana – kto może ją prowadzić?
Czy trzeba wystawiać rachunki?
Tak, w działalności nierejestrowanej trzeba wystawiać rachunki, ale tylko wtedy, gdy klient o to poprosi. Wówczas masz 7 dni na wystawienie rachunku od dnia sprzedaży lub wykonania usługi. W prostym rachunku powinny się znaleźć minimalne informacje jak:
- numer kolejny
- datę wystawienia
- dane sprzedawcy i nabywcy
- nazwę usługi
- kwotę do zapłaty.
A jak jest w kwestii – działalność nierejestrowana a faktury? Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie masz obowiązku wystawiania faktur z własnej inicjatywy. Jeśli jednak klient o to poprosi, musisz fakturę wystawić. Klient ma na zgłoszenie takiego żądania do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym przekazałeś mu towar lub usługę, albo otrzymałeś zapłatę (w całości lub części).
Uproszczone rozliczenie w działalności nierejestrowanej polega na tym, że nie trzeba prowadzić pełnej księgowości ani odprowadzać składek ZUS. Rozliczanie przychodu odbywa się na podstawie zestawienia miesięcznych wpływów.
Czy działalność nierejestrowana dotyczy usług online?
Tak, w ramach działalności nierejestrowanej można świadczyć usługi online. Może to być np. tworzenie grafik, prowadzenie mediów społecznościowych, pisanie tekstów (copywriting) czy też nauka języków obcych online. Przykładów usług świadczonych online jest mnóstwo. Jeżeli masz wątpliwości czy usługi świadczone przez Ciebie mogą być wykonywane w ramach działalności nierejestrowanej, warto skonsultować się z biuro rachunkowe Warszawa Praga Południe. Przykładowo sprzedaż przez platformy typu Allegro czy Amazon – jeśli ma charakter zorganizowany i ciągły może zostać uznana za działalność gospodarczą. Warto zatem być uważnym i mieć pewność czy nasza usługa może być świadczona bez zakładania firmy.
Czy można prowadzić warsztaty bez firmy?
W ramach działalności nierejestrowanej można prowadzić warsztaty i szkolenia, o ile spełnione są przesłanki do prowadzenia działalności nierejestrowanej i o ile warsztaty nie wymagają zezwoleń, koncesji ani nie są działalnością regulowaną (np. kursy kosmetyczne w lokalu mogą wymagać zgłoszenia do sanepidu). Uważać powinniśmy także jeżeli chcemy zorganizować duże wydarzenie z biletami przez systemy sprzedaży, gdyż może być to uznane za działalność zorganizowaną.
Add a Comment